Přivolání psa - Ke mně!

Při výcviku nesmíte porušit zlaté pravidlo: Nikdy ho netrestejte hned jakmile k vám pes přijde. Pokud doma najdete něco rozkousaného nebo roztrhaného, musíte ho potrestat ihned jakmile to udělá, ne později. Pamatujte, že pes si spojí s trestem to, co momentálně dělá.

Tudíž volat Alíka k louži a vysvětlovat mu "Alíku, fuj! Co to je? Nesmíš!" psa jenom zmate a je to samozřejmě naprosto špatně. Konec konců, co je poslední věc kterou Alík udělal? Přišel na zavolání k vám. A co to mělo za následek? Trest.

Až příště budete volat Alíka, bude zmatený. Bude si myslet "Co po mně chceš? Naposledy, když jsem k tobě přišel, dal jsi mi na zadek. Tak co mám teď dělat?".

Nikdy netrestejte psa jakmile k vám přijde. Pokaždé, když přijde, odměňte ho! Vaše důslednost jen utvrdí psovu reakci na vaše zavolání - jednoho dne mu klidně může zachránit i život.

Štěňata:

Štěňata ráda honí vše co se pohybuje. Pohotově vyráží za lidmi, po domě pronásledují ostatní dominantní tvory, ať už člověka nebo psa. Pronásledování je přirozený reflex až do doby puberty - mezi 5. a 6. měsícem stáří. Přivolání začněte cvičit hned od malého štěněte. Začít můžete takhle, pro psa to bude navíc i zábavné:

Poproste kamaráda ať vám psa podrží.

Ujistěte se, že jste na bezpečném místě dál od silnice a dopravního ruchu. Klidně plácejte na zem až se k vám pes bude blížit, určitě z toho bude mít radost. Nikdy psa hned nechytejte! V klidu se s ním přivítejte, pozvolna uchopte vodítko a uvažte ho. Pokud psa hned chytíte, naučí se jenom přiblížit na dosah ruky a hned zas uteče..

Dokud je štěně mladé, rádo si hraje a přivolání bere jako hru. Využijte toho a hrajte s ním tuhle hru, schovávejte se mu a odměňte ho, když přijde na zavolání.

Dospělí psi:

Co chcete aby Váš pes udělal, když ho zavoláte k sobě? Chcete, aby přišel. Co chcete, aby udělal až přijde? Nechcete přeci, aby hned zas utekl, ale aby se u Vás posadil a čekal na další povel. Z tohoto jednoduchého důvodu ho hned od začátku učte, aby si u Vás sám od sebe sedl kdykoliv ho přivoláte.

Začněte učit přivolání odměněním nejakou dobrotou. Jakmile pes na přivolání přijde a sedne si u Vás, hned ho odměňte nějakým pamlskem.

Zůstaňte v klidu na místě, nehýbejte nohama. Možná to bude znít hloupě, ale pes si musí vybudovat silnou reakci na přivolání "ke mně!". Tento povel by měl pro něj být ten nejkrásnější z celé jeho slovní zásoby. Pes by měl usmát když uslyší "ke mně"! Celý proces pořád dokolečka opakujte.

Alespoň během týdenního výcviku se po příchodu psa po přivolání nehýbejte. Snažte se udržet psovu pozornost a sledujte jeho reakci na oční kontakt.

Až se dostane do fáze, že psova reakce je okamžitá a plná nadšení, začněte před ním couvat. Začněte se psem sedícím před Vámi, zavolejte ho k sobě a udělejte pár kroků zpět směrem od psa. Pes by měl jít za Vámi a usadit se přímo před Vás. Jakmile usedne, hned ho pochvalte a odměňte nějakým pamlskem.

Trénink zbytečně neprotahujte, stačí pár minut, postupně zvětšujte dálku odkud ho přivoláváte. Až se naučí spolehlivě na zavolání přiběhnout, zkuste ho začít přivolávat, když si vás nevšímá a nemá zrovna upoutanou Vaši pozornost.

Dokud nebude mít na přivolání okamžitou a nepochybnou reakci, ujistěte se, že jste schopni situaci zvládnout a kontrolovat. Odolejte pokušení pouštět psa bez vodítka moc brzy. Pokud se naučí, že utíkat Vám je zábava, ztrácí přivolání smysl. Když pes neposlechne hned ho pokárejte, pamatujte, že neuposlechnutí musí být potrestáno hned.

Odměňte psa i v případě, že k Vám přijde sám od sebe bez zavolání. Slovní pochvala a pohlazení je v těchto připadech dostatečná. Přivolání musí pro psa být zábavná hra :)
Parse error: syntax error, unexpected '}', expecting end of file in /NODE1/psiznamka.cz/html/www/clanky/comment.php on line 267